Elektrikli Yerden Isıtma Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Elektrikli Yerden Isıtma Nedir? Nasıl Uygulanır?

Elektrikli Yerden Isıtma Nedir? Nasıl Uygulanır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Elektrikli Yerden Isıtma Nedir? Nasıl Uygulanır? ile ilgili hizmet uzmanlarından destek almak ve randevu talepleriniz için yukarıda yer alan telefon numarası aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Yerden Isıtma Nedir? Nasıl Uygulanır?

Elektrikli yerden ısıtma uygulaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve elektrikli yerden ısıtma uygulama alanları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Elektrikli bir yerden ısıtma sisteminde döşemenin altına bir düzine elektrik kablosu yada ısıtma şiltesi yerleştirilmektedir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri watt ve metrekare başına yaklaşık olarak 100 Watt ila 200 Watt arasında değişir. Ancak seçilen sistem ve watt değeri bir takım kriterlere bağlıdır. İlk olarak döşenecek odanın büyüklüğüne ve şekline bağlı olacaktır. Odanın yalıtım sistemi ve altında bulunan döşemenin türü ile ilişkilidir. Son olarak en üste yerleştirilmesi gerçekleşecek döşeme türüne bağlıdır. Elektrikli yerden ısıtma sistemi ısının aşağı değil de yukarı doğru hareket halinde olmasını sağlamak maksadıyla genellikle bir zemine ait yalıtım tabakasının üzerine konulur. Bu yüzeyin tamamen düz olmasını sağlamak için ilk önce bir şap tabakası (kum ve çimentodan yapılmış) veya asma ahşap (kirişlerde döşeme tahtaları) üzerine serilir. Isıtma kabloları daha sonra ana şebekeye bağlanır. Bunun yanı sıra sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olacak bir adet de sensör içermektedir. Ardından sıcaklığı kontrol etmek için bir de termostat kullanabilir ve sistemi açıp kapatacak şekilde önceden ayarlanabilir.

Elektrikli yerden ısıtmanın ortalama sıcaklığı 25-31° C’de olmalıdır. Elbette bu derece üst ve alt zemin döşemesine bağlı olarak değişecektir. Özellikle halı ve laminant kullanımı sıcaklık üzerinde ciddi etkileri olan döşeme türleridir. Sistemi kurmak için adında da geçtiği gibi elektriğe ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla elektrik alınabilecek herhangi bir güç kaynağını ile bağlantı kurulması gerekmektedir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri genel olarak küçük alanlar için çok daha iyidir ve sonradan güçlendirme çalışmalarının yapılması daha kolay gerçekleştirilmektedir. Bunun nedeni kısmen elektrik sistemlerinin su dolu sistemlerden daha az hantal olmasıdır. Bu sebeple zeminin aynı şekilde yükseltilmesi gerekmeyebilir. Elektrikli su sisteminde de yerden su ısıtma sisteminde olduğu gibi zemin tipi ve binada ki yeri için en iyi şekilde hazırlanması ve izole edilmesi önemlidir.

Elektrikli yerden ısıtma genel olarak sulu yerden ısıtmalara göre daha ucuz ve kurulumu çok daha kolaydır. Özellikle mevcut evlerde bu kurulum daha kolay olmaktadır. Ancak işletme maliyetleri üç kat daha fazla olabilmektedir. Sulu yerden ısıtma sisteminin kurulumunun zor olabileceği banyo veya banyo gibi küçük ve tek bir odaya elektrikli yerden ısıtma kurmak daha iyi bir seçenek olacaktır. En yaygın ve en kötü kullanım alanlarından biri de konservatuvarlardır. Banyoya kıyasla tipik olarak bu alanlar çok fazla ısıya ihtiyaç duymakta ve gün içinde nispeten uzun süre kullanılmaktadır. Daha sonra işletme maliyeti önemli bir mesele haline gelir. Sulu yerden ısıtma sisteminin ekstra sıkıntısı ve gideri de daha tercih edilesi olmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir