Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır?

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır?

Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır? ile ilgili hizmet uzmanlarından destek almak ve randevu talepleriniz için yukarıda yer alan telefon numarası aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır?

Yerden ısıtma iletim, ışınım ve ısı yayma sistemlerini kullanarak termal konforun sağlanması için iç mekanın iklim kontrolünü sağlayan bir merkezi ısıtma sistemidir. Radyant ısıtma yerden ısıtmada sık karşımıza çıkan bir terimdir. Çünkü ısının yayılımı elde edilmek istenilen termal konforun çok önemli bir kısmından sorumludur. Daha basit anlatım ile yerden ısıtma, zemine boru tesisatının döşendiği ve böylece tüm zeminin bir radyatör gibi çalıştığı, odayı yerden ısıtan yeni nesil harika bir sistemdir. Verimli ve konforlu olduğu kadar ekonomiktir. Sağlıklıdır ve sağlığa her hangi bir zararı dokunmamaktadır. En dikkat çeken özelliği ise fazladan duvar alanı sunmasıdır. Yani evinizin duvarlarını kaplayan kalorifer peteklerinden ve borularından kurtulmanız anlamına gelir.

Yerden ısıtma günümüzde yeni icat edilmiş bir ısıtma sistemi gibi görünse de aslında kullanımı çok uzun zaman öncesine dayanmaktadır. Özellikle Kuzey Amerika’da ve Alaska’da yapılan arkeolojik kazılarda yerden ısıtma sisteminin ilk kullanımlarına rastlamaktayız. Binaların altına kazılan günümüzde döşenen borular gibi yarıkların olduğu keşfedilmiş ve oluşturulan bu yarıklar taş ile kaplandığı gözlenmiştir. Kore’de M.Ö. 5000-3000 yıllarında mutfaklarda yerden ısıtma sistemi oluşturulmuştur. Isıtılmış taşlar yerden ısıtma aracı olarak daha o yıllarda odalara ısı yaymak için kullanılmıştır. Mutfaklar yerden ısıtmanın kaynağı olarak belirlenmiş, hem ısıtma hem de yemek pişirme de değerlendirilmiştir.

İki farklı türden yerden ısıtma sistemi vardır. İlki su ile yerden ısıtmadır. İkincisi ise elektrik yardımıyla yerden ısıtmadır. Genel olarak baktığımızda suyun yerden ısıtma sisteminde kullanılması ilk olarak ılıştırılması ile başlar. Ilık hale getirilen su bir kazan ve bir su pompasına ihtiyaç duyar. Oluşturulan bu ağ zemine gizlenerek döşenir ve tipik olarak şapın içine gömülmüş olarak tasarlanır. Basit ve her evde bulunabilecek bir yere döşenecek yerden ısıtma sistemi ilk olarak nem geçirmez filmlerin döşenmesi ile başlar. Su ve nem geçirmeyen filmlerin üstüne yalıtım panelleri döşenir. Bu paneller suyun içinde olduğu özel boruları kapsar. Yalıtım panelinin üstünde de az önce yukarıda bahsettiğimiz şap gelecektir. Panel şap ile kaplanır ve en üste de zemin kaplaması gelecek şekilde yerden ısıtma sisteminin döşenmesi son bulur.

Evinizin yada ofisinizin tamamının yerden ısıtma ile döşenmesini istiyorsanız, her oda için ayrı boru geçişleri konulması gerekecektir. Her odaya ayrı ayrı boruların döşenmesi ne zaman ve ne kadar süreyle odaları ısıtmak istediğinize karar vermenizi sağlayacaktır. Bu da günümüzde ev ve iş yeri ısıtmada oldukça kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir