Yerden Isıtma Sistemi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Yerden Isıtma Sistemi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Yerden Isıtma Sistemi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Yerden Isıtma Sistemi Kontrolleri Nasıl Yapılır? ile ilgili hizmet uzmanlarından destek almak ve randevu talepleriniz için yukarıda yer alan telefon numarası aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Yerden Isıtma Sistemi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma uygulamasının kontrolleri ve yerden ısıtma uygulaması sonrası yapılması gerekenler ile ilgili destek almak ve talepleriniz iletmek için bizi arayabilirsiniz.

Yerden ısıtma sistem kontrolü kullanıcı için çok büyük önem arz etmektedir. Kullanıcı sistem kontrolü ile sıcaklığı kontrol edebilmekte ve farklı bölgelerde oluşacak ısı değişimlerini istediği şekilde oynayabilmektedir. Sistemin kontrolü iki ana parçadan oluşmaktadır. İlki her odanın veya bölgenin sıcaklığını ayarlayan dijital bölge kontrolüdür. İkincisi ise bölge kontrolünün yani kontrol panelinin çalıştırdığı dağıtım boruları, kapakçıklar ve supaplardır. Kullanıcının yönetiminde olan kontrol paneli ayarlamaları yapabileceği rahat ve ulaşılabilir bir alana yerleştirilir. Dağıtım boruları ise göze batmayacak şekilde, profesyonelce gizlendirilerek merdiven altına veyahut ufak bir dolaba konulur. Yerden ısıtma sistemi düzenli bakım gerektirecek bir yapıya sahip değildir. Bu açıdan diğer ısıtma sistemlerine nazaran çok avantajlıdır. Arıza durumunda sistemin kendisinden ziyade kontrol sistemi ile olaya müdahale edilebilmektedir.

Kombi, su gerekli olduğu yada istendiği zaman ısıtıldığı için sadece tek bir zamanlayıcı veya programlayıcı bu işte için kullanılır. Asgari düzeyde bir kontrol olması kullanıcı için minimum hakimiyet demektir. Benzer şekilde sıcak su silindirinin içinde ki sıcaklığı ölçmek için silindire monte edilmiş bir termostat bulunmaktadır. Bu şu demektir; silindirin içindeki suyun tamamı aynı sıcaklıktadır ve kazan istenilen sıcaklığa ulaşana kadar ısıtma işlemini sürdürmektedir. Bir termal depo, suyu çeşitli sıcaklıklarda depolayacağı için çok daha fazla kontrolü kullanıcıya sunacaktır. Yerden ısıtma sistemine sahip biri kontrol panelinin başına geçer ve yaklaşık 40 ° C’de su talep eder. Ancak aynı kullanıcı lejyonella bakterilerini öldürmek için 64 ° C’de sıcak suyu da kullanmak ister. Yerden ısıtma sistem kontrolleri bu istekleri enerji israfı olmadan yapabilme olanağı sunar.

Eski tip analog bir oda termostatı genellikle her kata bir tane olmak üzere konuşlandırılmıştır. En iyi ihtimalle bunlar +/- 2 ° C’ye kadar doğru olabilmektedir. Düşük kaliteli olan termostatlar bu hatayı ikiye katlayabilmektedir. Bir programlayıcı, ısıtmanın her gün birkaç kez açılıp kapanmasına ve sıcak suyla ayrı ayrı kontrol edilmesine izin verir. Bu bir kombiye göre daha iyi bir seçenektir ancak çok da şahane değildir.

Sistem kontrolü aslında her odada ısıtma işleminin kontrol edilmesi anlamına gelir ve iki yol ile yapılabilir. Merkezi veya ayrı ayrı sistem kontrolü şeklindedir. Merkezi kontrol ısıtma sisteminin belirli bir noktadan merkezi olarak kontrol edilmesi demektir. Her odada bulunan birer adet termostat, kullanıcının her oda için zaman ve sıcaklığı ayarladığı merkezi programlayıcıya rapor vermektedir. Ayrı ayrı olan sistem kontrolü ise programlanabilir radyatör termostatları aracılığıyla sağlanır. Merkezi bir noktadan programlanabilen ve kablosuz olarak iş gören sistemlerde vardır. Aksi takdirde her termostatın ayrı ayrı programlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir