Yerden Isıtma Uygulamasında Zemin Seçiminin Önemi

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Yerden Isıtma Uygulamasında Zemin Seçiminin Önemi

Yerden Isıtma Uygulamasında Zemin Seçiminin Önemi

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Yerden Isıtma Uygulamasında Zemin Seçiminin Önemi ile ilgili hizmet uzmanlarından destek almak ve randevu talepleriniz için yukarıda yer alan telefon numarası aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Yerden Isıtma Uygulamasında Zemin Seçiminin Önemi

Yerden ısıtma uygulaması yapılırken zemin seçimi dikkat edilmesi gereken hususların en temelini oluşturmaktadır. Yerden ısıtma ile ilgili bilgi almak ve taleplerinizi iletmek için bizi arayabilirsiniz.

Yerden ısıtma sisteminde döşenecek zeminde her hangi bir kısıtlama yoktur. Mühim olan hangi zemine hangi uygulama yapılacağı ve bu işlemin nasıl yapılacağıdır. Zemin kaplamada doğal taşlar, seramik, fayans çeşitleri, parke, halı, mermer ve ahşap çeşitleri kullanılmaktadır. Kullanılacak her malzemenin kendine has ısı iletim katsayısı vardır. Odalar malzemelerin ısı iletim katsayısı baz alınarak döşenmelidir.

Genel olarak fayans ve taş sık tercih edilen kaplama çeşitlerinin başında gelirler. Yalıtım yapmazlar ancak ısıyı emerler ve oda içerisine yayarlar. Ahşap döşeme ise verimliliği azaltma ve yalıtım sağlama eğilimindedir. Fakat daha ince projelendirilmiş ahşaplar yerden ısıtma ile birlikte kullanılırlar ve ısı çıkışında çok az fark edilir etkiye sahiptirler. Masif ahşap ise yerden ısıtmada herkesin bildiği gibi ustalık isteyen bir iştir. Yaklaşık bir ay boyunca iklimlendirilmesi gerekmektedir. Projelendirilmiş yani işlenmiş ahşap bir üst katı masif ahşap kaplamadan oluşmaktadır. Kalınlık, döşemenin kalitesine bağlı olarak değişir ancak tipik olarak 3-7 mm uzunluk arasındadır. Elbette 15 mm’ye kadar kalınlıklar mevcuttur. Kaplamanın altında hepsi kontrplak benzeri üst üste sıkıştırılmış taban oluşturmak için birbirine yapıştırılmış birkaç tane daha ince ahşap tabakası vardır. Bu katmanlar, sağlamlık için birbirlerine 90 ° ‘de uzanır ve bu da onları diğer katı tahtalara oranla nemin neden olduğu harekete bağlı olarak daha az eğilimli hale getirmektedir.

Mühendislik zemin kaplamasına birkaç alternatif vardır. En belirgin ve kullanımı en çok olanı masif ahşap zeminlerdir. Bunlar çivileme, vidalama veya yapıştırma gerektiren düz tahtalardır. Dil ve oluk kenarları mevcuttur. Bununla birlikte masif ahşap zeminlerin çoğu mevcut bir zeminin tersine bir alt zemine döşenmelidir. Katı olması hasebiyle tasarlandığından daha fazla rafine edilmektedirler. Çoğu insanın ortak kanaatine rağmen, laminant zeminlerin aslında ahşap zeminlerle ilgisi yoktur. Laminantlar ahşabın görünüşünü taklit ederler. Laminant parkeler elyaf levhaya yapıştırılmadan önce reçine yüzeyine aktarılır. Ahşabın bir fotoğrafı gibidir. Laminantlar diğer döşemelerin aksine rafine edilemezdir.

Halı kullanımı üzerinden yapılan araştırmalar kullanılan halının inceliğine ve içerdiği malzemesine göre yerden ısıtma için farklılıklar arz ettiğini göstermiştir. Amerika’da yapılan bir araştırmada yerden ısıtma ile birlikte kullanılabilecek halının 2,5 gramdan daha düşük ısıl dirence sahip olması gerektiği ortaya konmuştur. Söz konusu halının ve halı altlığının verimlilik üzerinde çok büyük rol oynamadığı bulunmuştur.

Hangi türden zemin kaplaması kullanılırsa kullanılsın burada asıl mesele zeminin altına yerleştirilecek boruların düzgün ve etkin bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir